Budżet domowy

Zarządzanie pieniędzmi w domu to przedsięwzięcie, które porównać można do zarządzania niewielką firmą. Szczególnie gdy w domu mieszka wiele osób. Z pewnością potrzeba wiele sprytu by mądrze wykorzystać pieniądze a często także zaoszczędzić. Aby zapamiętać wszystkie wydatki warto prowadzić swój własny dziennik wydatków. W tej chwili dostępne są nawet odpowiednie programy dzięki którym łatwiejsze będzie policzenie wydawanych pieniędzy. Program można nosić zawsze ze sobą w telefonie lub laptopie.
Okazuje się jednak, że niewiele osób poświęca czas by prowadzić domową księgę rachunkową. Jedynie pobieżnie obliczamy ile pieniędzy trzeba na co poświęcić. Jest to błąd gdyż liczą się nawet grosze, z których uzbierać się może przysłowiowy trzos.
Przede wszystkim należy określić swoje całkowite stałe dochody. W obliczeniach tych bierzemy pod uwagę stałe minimum oraz inne dochody na przykład z dodatkowych zleceń. Z góry określić można także wydatki, jakie na pewno czekają nas w każdym miesiącu. Pozostałe kwoty to pieniądze „wolne”, które ludzie wykorzystują zwykle na rozrywkę. Jeśli na tym etapie obliczeń okazuje się, że limit został przekroczony należy zastanowić się gdzie w powyższych sytuacjach można zaoszczędzić. Jeśli jednak wszystko jest w porządku można przejść dalej, a mianowicie określenie celów, które pragniesz zrealizować w przyszłości. Licz siły na zamiary i realistycznie oceniaj swoje możliwości. Pamiętaj, aby ustalić, które zagadnienia z listy celów są najbardziej priorytetowe. Zwykle są to wydatki związane z dziećmi na przykład zapewnienie im dobrej przyszłości czyli konkretnie mówiąc odłożenie pieniędzy na przyszły dom, mieszkanie, lub studia. Następnie pora pomyśleć o sobie. Być może przydałby się urlop. A może odświeżenie mieszkania?
Trzeba pamiętać, że takie rozwiązania wymagają wiele samodyscypliny. Raz założonego planu trzeba ściśle się trzymać, aby wyciągnąć z niego oczywistą korzyść. Jest to trudne bo chwilowe zachcianki często kuszą, szczególnie najmłodszych a my nie mamy serca im odmawiać. Nie chcemy także odmawiać i sobie, bo w końcu coś nam się od życia należy. Zatem budżet zależy także od współpracy wszystkich domowników. Najlepiej na wstępie umówić się z nimi i przedstawić cały plan, aby nie było potem zgrzytów i nieporozumień, szczególnie gdy budżet był do tej pory dość liberalny. Należy wyjaśnić wszystkim, że jest to robione dla wspólnego dobra rodziny a korzyści mogą okazać się o wiele wartościowsze niż chwilowe przyjemności.
W wielu bankach możliwe jest ustawienie automatycznych płatności na różne cele. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnego w skutkach zastanawiania się czy wybór był na pewno dobry. Dobrze jest także przejść specjalny kurs z księgowości. Dzięki temu dowiemy się więcej o finansach oraz specjalistycznych zagadnieniach. Takie kursy organizowane są dla osób chcących założyć własną działalność gospodarczą, lecz przydają się każdemu. Jeśli mamy w rodzinie lub wśród znajomych księgowego to być może pomoże on dobrze zrealizować budżet domowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *