Czy są na rynku konta darmowe?

Tak. Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość założenia darmowego konta. Z tytułu prowadzenia takiego konta bank nie pobiera żadnych opłat. Jeśli przelewy z takiego konta realizowane są w trybie online (przez serwis transakcyjny) bank również nie pobiera za nie opłat. Typowe darmowe konto nie jest też obciążane kosztami wydania i utrzymania karty debetowej, a wypłaty gotówkowe (o ile są dokonywane w bankomatach należących do danego banku) również nie generują kosztów.
Takie konta istnieją, ale czy zawsze i w każdej sytuacji pozostają darmowe? Niekoniecznie.

Kiedy darmowe konto przestaje być darmowym?
Banki muszą zarabiać na klientach. Zarabiają obracając powierzonymi im pieniędzmi, ale sporą część przychodów banków stanowią różnego rodzaju opłaty. Darmowe konto jest magnesem służącym przyciągnięciu klienta, a rzeczywiście darmowe są jedynie podstawowe opcje obsługi takiego rachunku (podstawowe operacje finansowe, nie wymagające szczególnego zaangażowania ze strony banku).
Z chwilą, w której klient stwierdzi, że warto byłoby skorzystać z dodatkowych funkcjonalności zaczynają się przysłowiowe schody, bo ponadstandardowe usługi bankowe są z reguły płatne, a niektóre z nich wiążą się z naprawdę sporymi kosztami.

Chcąc zaoszczędzić na kosztach finansowych warto więc przede wszystkim określić swoje potrzeby i oczekiwania względem banku. Na tej podstawie porównać koszty planowanej aktywności finansowej (bankowej) w różnych bankach i dopiero wtedy podjąć decyzję o wyborze konkretnego konta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *