Elementy umowy kredytowej

Umowa kredytowa jest regulowana przez prawo bankowe. W związku z prawnym uregulowaniem tej materii, każda taka umowa powinna zawierać pewne podstawowe, określone prawnie elementy.

Po pierwsze umowa kredytu winna wskazywać strony tej umowy tj. kredytobiorcę i kredytodawcę. Kredytodawcą może być wyłącznie bank, natomiast w roli kredytobiorcy może występować praktycznie każda osoba fizyczna, prawna bądź też jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Drugą kluczową sprawą w umowie kredytowej jest określenie kwoty, waluty, w jakiej kredyt będzie udzielany, a także terminu i sposobu udostępnienia kredytobiorcy przez bank środków kredytowych. Istotne jest także podanie w umowie celu, na jaki kredyt jest udzielany. Oznacza to, że niemożliwym jest pozostawienie kredytobiorcy pełnej swobody w zakresie dysponowania pieniędzmi pochodzącymi z kredytu.
Umowa kredytowa powinna również wskazywać na zasady udzielania kredytu, wysokość prowizji dla banku oraz wysokość oprocentowania i zasady jego zmiany. Ważnym elementem jest również wskazanie obowiązków, jakie ciążą na kredytobiorcy m.in. obowiązku zwrotu kredytu, zapłaty oprocentowania i prowizji. Umowa kredytu powinna także zawierać postanowienia w zakresie terminu i sposobu spłaty kredytu oraz sposobu jego zabezpieczenia.
Kolejny element umowy kredytu to oznaczenie zakresu, w jakim bank jest uprawniony do kontroli wykorzystania i spłaty kredytu. Każda umowa kredytowa powinna określać również warunki dokonania zmian oraz rozwiązania tej umowy.
Na koniec warto dodać, że jedyną dopuszczalną prawnie formą zawarcia kredytu jest forma pisemna.

Categories:

Dodaj komentarz