Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy to dla wielu sposób na życie. Polacy nie przywykli do odkładania oszczędności na wypadek nagłej choroby w rodzinie lub zawrotu życiowego. Odpowiednia budowa funduszu bezpieczeństwa oraz racjonalne zarządzanie domowym portfelem pozwalają na zabezpieczenie swojego kapitału przed rosnącą inflacją i życie bez strachu o powiększający się debet na koncie bankowym. Zanim jednak zaczniesz odkładać swoje pieniądze na rachunku oszczędnościowym, warto ustalić swój cel. To na co będziesz gromadził finanse ma bezpośredni wpływ na Twoją motywację oraz szanse powodzenia. O ile planowany zakup nowego telewizora lub innego sprzętu domowego nie powinien być szczególnie trudny w realizacji, tak długoterminowa inwestycja np. w swoją przyszłą emeryturę wymaga odpowiedniego przygotowania. Zacznij od zlikwidowania długów i określ czas, jaki będzie Ci potrzeby do spełnienia postawionego przed sobą zadania. Konkretna data pozwoli Ci skuteczniej się mobilizować i nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Pamiętaj, aby ta była oparta o Twoje dotychczasowe doświadczenia. Nie zakładaj zbyt optymistycznego scenariusza, ponieważ szybko się zniechęcisz.
Zajrzyj do swojego portfela i zdecyduj jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczać na oszczędności każdego miesiąca. Może to być 100 lub 200 zł, ale znacznie lepiej jeśli zdecydujesz się odkładać konkretny % od swojego dochodu. W ten sposób unikniesz pułapki i będziesz mógł elastycznie zarządzać swoim kapitałem.
Zapisuj wszystkie wydatki i prowadź domową księgowość. Oszczędzanie to nie tylko odkładanie pieniędzy na rachunku bankowym, ale także ustalenie różnicy między przychodami, a rozchodami. Znacznie łatwiej kontrolować to, ile wydajesz w ciągu miesiąca, jeśli wszystkie obciążenia rejestrujesz w kalendarzu. Dzięki temu dowiesz się, które produkty najmocniej naruszają kondycję Twojego budżetu i wyeliminujesz z niego te, które nie podnoszą poziomu dotychczasowego życia. Nie pomijaj nawet drobnych wydatków. Okazuje się, że to właśnie częste wypady do miasta oraz kupowanie produktów spożywczych w ciągu dnia są największym ciosem w finanse Polaków. Wszystkie koszta podziel na kilka kategorii, w tym np. rozrywka, media, samochód, ubezpieczenie itd.
Zacznij optymalnie wykorzystywać dostępne na rynku produkty finansowe. Sięgaj po wysokooprocentowane lokaty, wykorzystuj sprawdzone konta internetowe. Ofert szukaj w sieci lub wybierz się do stacjonarnych placówek. Pamiętaj, że czasy kiedy lojalność wobec banku była nagradzana są dawno za nami. Daj się przekonać do transakcji bezgotówkowych. Płacenie kartą debetową lub kredytową to szansa na tzw. cashback i otrzymywanie nawet czteroprocentowych zwrotów za zakupy w sklepie spożywczym lub tankowanie na stacji benzynowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *